Haber

Edirne’nin tarihi dokusunun gölgesinde kalan caddesi ‘şifalanacak’

Yoğunluğu, sivil mimari çalışmaları ve merkeziliği ile Edirne’nin en değerli caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi, son yıllarda yapılacak rehabilitasyon projesi ile kompleks peyzajından çıkarılacak.

2008 yılından bu yana ticari ve sosyal hayatın merkezinde yer alan 700 metrelik cadde, sabahın birkaç saati dışında araç trafiğine kapalı tutuldu. Bu kararla trafik yoğunluğu azaltıldı ancak caddedeki tarihi yapı ortaya çıkarılamadı.

Dükkanların önündeki tente karmaşasının ve tabelalardaki kirliliğin ortadan kaldırılması ve sokağın tarihi dokuya uygun hale getirilmesi amacıyla rehabilitasyon projesi uygulanmasına karar verildi.

“Şehre büyük değer katacak”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık başkanlığında Saraçlar Caddesi Rehabilitasyon Projesi toplantısı Valilikte gerçekleştirildi.

Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tarih, ilgili kurum yöneticileri ve proje teknik grubu katıldı.

Teknik ekiplerin hazırladığı avan projelere ilişkin bilgilerin değerlendirildiği toplantıda caddenin konumu, aydınlatması, ağaçlandırılması ve çevre düzenlemesi gibi konular masaya yatırıldı.

Vali Kırbıyık, proje ile Saraçlar Caddesi’nin yepyeni bir çehreye kavuşacağını belirtti.

Projeyi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirdiklerini ifade eden Kırbıyık, stadın şehir parkına dönüştürüleceğini ve Tunca Nehri kıyısına kadar güzel bir alanın ortaya çıkacağını söyledi.

Projenin şehre büyük değer katacağını ifade eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Saraçlar Caddesi’ne girdiğinizde o tarihi dokuyu hissettirecek ve iklimi yaşatacak. Bir yandan da canlılık gösterecek. İnsanların günlük yaşamlarını keyifle sürdürebilecekleri bir mekan oluşturulmuş olacak. Aşağıya indiğinizde orada büyük bir şehir meydanı, bir yanda çok güzel bir açık alışveriş merkezi tarzı giyim ve konaklama tesisleri oluşacaktır.

Projenin şehre büyük bir katma değer katacağını düşünüyorum. Bu nedenle olabilecek en kaliteli projeyi hazırlamamız gerekiyor. Projeyi en ideal şekilde hazırlamak en kıymetli sorumluluğumuzdur. Gerekirse, proje aşamalı olabilir ve sonra devam ederiz. Ancak etap etap düşünürsek proje Çilingilir Caddesi ve eklenecek diğer kısımlarla bütünleşmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu