Haber

Paleontoloji Müzesi ilgi görüyor

Mehmet UZEL(KAYSERİ İGFA)
Kayseri Kocasinan ilçesinde Yamula Barajı çevresinde yer alan eski Taşhan, Çevril, Emmiler ve Hırka bölgelerinde Eylül 2018’de başlayan ve Kayseri Müzesi başkanlığında ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda yürütülen kazı çalışmaları, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni devam etmektedir.

Bir yandan kazı çalışmaları devam ederken, Büyükşehir Belediyesi Kayseri Bilim Merkezi’ndeki laboratuvarda fosillerin çıkarılması çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda Dünya Odalar Federasyonu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Yamula Barajı’nda bulunan 7,5 milyon yıllık fosillerin laboratuvar çalışmalarının devam ettiği Kayseri Bilim Merkezi’ni ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Kazı Heyeti Başkanları Prof. Dr. Okşan Başoğlu ve Prof. Üniversite Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Pehlevan kazı sürecini anlattı.

“KAYSERİ TÜRKİYE’NİN İLK PALEONTOLOJİ MÜZESİ İÇİN GÜN SAYIYOR”

Dünya Odalar Federasyonu Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kayseri, Türkiye’nin ilk Paleontoloji müzesi için gün sayıyor. Müze dünyada önemli bir referans noktası olacak. “Tek kelimeyle muhteşem ve etkileyici” dedi. Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin Yamula Barajı eteğinde ve Barsama bölgesinde bulunan yaklaşık 7,5 milyon yıl öncesine ait gergedan, fil, mamut ve zürafa fosillerinin, Kayseri Bilim Merkezi’ndeki laboratuvarda titizlikle temizlenerek sergiye hazırlandığını söyledi. Müze ziyaretinde Önder Büyükkılıç’a teşekkür ve tebrik etti. yaptı.

“CUMHURBAŞKANI BÜYÜKKILIÇ’I KUTLUYORUM”

Türkiye’nin tek Paleontoloji Müzesi’nden de bahseden Önder Hisarcıklıoğlu, “Çalışma, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yürütülüyor. Kazı ekibinde yer alan Prof. Okşan Başoğlu, Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu, Prof. Dr. Cesur Pehlevan ve tüm meslektaşları, bu önemli projeye büyük destek veren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı tebrik ediyorum. “Hazırlıkları devam eden Türkiye’nin tek Paleontoloji müzesi, inşallah en kısa sürede ziyarete açılacak” dedi.

eregli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu